Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki

Ewidencja energii z fotowoltaiki

Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki

Jeżeli w swojej firmie założyłeś panele fotowoltaiczne, produkujesz energię elektryczną, a niezużytą jej część odsprzedajesz, to jesteś prawdopodobnie w grupie szczęśliwców, którzy muszą prowadzić ewidencję ilościową energii. Nawet pomimo tego, że jesteś zwolniony z akcyzy od energii elektrycznej i wysyłasz deklaracje podatkowe, do których jesteś zobowiązany.

Fotowoltaika w firmie obowiązki

Zamontowałeś już panele na dachu, czy dopiero się do tego przymierzasz?

Czy warto? Na podstawie naszej firmy widzimy, że tak. Ale oczywiście to, co sprawdziło się u nas niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie… O panelach, ich wadach i zaletach pewni już wiele przeczytałeś i niejedno jeszcze przeczytasz.. My chcemy zwrócić Twoją uwagę na aspekt trochę inny..

Jak zawsze – nie może być zbyt pięknie 😉 Nawet jeżeli panele już mienią się na Twoim dachu, słoneczko świeci, a licznik wyprodukowanej energii przyjemnie bije.. nie możesz usiąść z założonymi rękami. Czas wypełnić nowe obowiązki! A trochę ich jest…

1. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego

Jeżeli Twoja firma zamierza odsprzedawać energię elektryczną, którą wytworzy z paneli fotowoltaicznych, a nie zużyje jej na własne potrzeby, przed tym dniem powinieneś zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

2. Obowiązek składania deklaracji dla podatku akcyzowego

Nawet jeżeli Twoja firma produkuje i zużywa na własne potrzeby wyprodukowaną energię z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i nie ma obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy, to nadal masz obowiązek składania okresowych deklaracji akcyzowych. Zrobisz to na formularzu AKC-4 za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

3. Prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej

Ustawa o podatku akcyzowym nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej.

Z obowiązku tego zwolnione są m.in. podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW w przypadku, gdy energia ta jest zużywana w całości przez te podmioty. Energia ta nie jest zatem dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii.

Jeżeli zatem zamontujesz na dachu swojej firmy instalację fotowoltaiczną, która wyprodukuje nadwyżki energii – przygotuj się do prowadzenia ewidencji tej energii.

Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki

Dzisiaj jeszcze możesz prowadzić ewidencję energii elektrycznej z fotowoltaiki zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznie. Jednak już od 1 stycznia 2023 r będziesz musiał prowadzić elektroniczną ewidencję energii elektrycznej.

Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki wzór w Excelu

Niestety nie damy Ci gotowego wzoru, bo… takiego nie ma.

Jeżeli myślisz o prowadzeniu ewidencji w formie tabeli w pliku Excel, to lepiej przestań 😉 Niestety to się nie uda.

Do ewidencji elektronicznej musisz wykorzystać program komputerowy, a sam Excel nie jest uznawany za program komputerowy. Potwierdzaliśmy to kilkukrotnie na infolinii krajowej informacji skarbowej.

Dokumentację musisz prowadzić zgodnie z pisemną instrukcją obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia tej dokumentacji i w taki sposób, aby:

 1. umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów;
 2. zapewniała ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą;
 3. umożliwiała dokonywanie korekty danych, identyfikację osoby dokonującej tej korekty oraz daty jej dokonania;
 4. umożliwiała wygenerowanie i wydruk, w porządku chronologicznym:
  – wpisów do dokumentacji,
  – zestawień danych oraz podsumowań,
  – raportów z dokumentacji.
 5. uniemożliwiała usuwanie wpisów.

Konieczne jest przechowywanie kopii dokumentacji zapisanej na informatycznym nośniku danych, w sposób zapewniający ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą, lub w formie wydruku sporządzonego za okresy jednodniowe.

Elektroniczna ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki

Jeżeli prowadzisz dziś ewidencję w formie papierowej, albo w formie tabelki w Excelu, warto rozpocząć prace nad wdrożeniem wersji elektronicznej.

Jakkolwiek skomplikowane wydają się dziś założenia do elektronicznej ewidencji – wbrew pozorom wcale nie musi być ona trudna, ani tym bardziej droga.

Znaleźliśmy na rynku kilka rozwiązań. Np. program, którego wdrożenie kosztuje jedyne 8 tys. zł plus miesięcznie około 500 zł. Sam chyba przyznasz, że cena jest dość… zaporowa.

Oczywiście, jeżeli ktoś zajmuje się sprzedażą produktów akcyzowych pewnie warto zainwestować w dobry program, który znacząco ułatwi pracę i uczyni zadość wymogom nakładanym przez nasze prawo.

Jednak być może w Twoim przypadku, tak jak w przypadku wielu małych i średnich firm – taki wydatek jest nie do udźwignięcia. Dodatkowo – jest zupełnie zbędny biorąc pod uwagę fakt, że do uzupełnienia będziesz miał co miesiąc tylko kilka danych.

Co zatem powinieneś zrobić, żeby spełnić wymagania Ustawy i przy tym nie ponosić dużych kosztów?

Możesz skorzystać z naszego rozwiązania – prostego programu do elektronicznej ewidencji energii elektrycznej.

Aplikację udostępniamy na stronie https://ewidencjaenergii.pl/ Aby ją sprawdzić, wystarczy, że klikniesz w poniższy link:

Aplikacja do ewidencji energii elektrycznej z fotowoltaiki

 

Tak wygląda aplikacja:

 

Znajdziesz we wpisie

Kategorie

Tagi