Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki
Jeżeli w swojej firmie założyłeś panele fotowoltaiczne, produkujesz energię elektryczną, a niezużytą jej część odsprzedajesz, to jesteś prawdopodobnie w grupie szczęśliwców, którzy muszą prowadzić ewidencję ilościową energii. Nawet pomimo tego, że jesteś zwolniony z akcyzy od energii elektrycznej i wysyłasz deklaracje podatkowe, do których jesteś zobowiązany.
Fotowoltaika w firmie obowiązki
Zamontowałeś już panele na dachu, czy dopiero się do tego przymierzasz?
Czy warto? Na podstawie naszej firmy widzimy, że tak. Ale oczywiście to, co sprawdziło się u nas niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie… O panelach, ich wadach i zaletach pewni już wiele przeczytałeś i niejedno jeszcze przeczytasz.. My chcemy zwrócić Twoją uwagę na aspekt trochę inny..
Jak zawsze – nie może być zbyt pięknie Nawet jeżeli panele już mienią się na Twoim dachu, słoneczko świeci, a licznik wyprodukowanej energii przyjemnie bije.. nie możesz usiąść z założonymi rękami. Czas wypełnić nowe obowiązki! A trochę ich jest…
1. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego
Jeżeli Twoja firma zamierza odsprzedawać energię elektryczną, którą wytworzy z paneli fotowoltaicznych, a nie zużyje jej na własne potrzeby, przed tym dniem powinieneś zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
2. Obowiązek składania deklaracji dla podatku akcyzowego
Nawet jeżeli Twoja firma produkuje i zużywa na własne potrzeby wyprodukowaną energię z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i nie ma obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy, to nadal masz obowiązek składania okresowych deklaracji akcyzowych. Zrobisz to na formularzu AKC-4 za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
3. Prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej
Ustawa o podatku akcyzowym nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej.
Z obowiązku tego zwolnione są m.in. podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW w przypadku, gdy energia ta jest zużywana w całości przez te podmioty. Energia ta nie jest zatem dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii.
Jeżeli zatem zamontujesz na dachu swojej firmy instalację fotowoltaiczną, która wyprodukuje nadwyżki energii – przygotuj się do prowadzenia ewidencji tej energii.
Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki
Dzisiaj jeszcze możesz prowadzić ewidencję energii elektrycznej z fotowoltaiki zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznie. Jednak już od 1 stycznia 2023 r będziesz musiał prowadzić elektroniczną ewidencję energii elektrycznej.
Ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki wzór w Excelu
Niestety nie damy Ci gotowego wzoru, bo… takiego nie ma.
Jeżeli myślisz o prowadzeniu ewidencji w formie tabeli w pliku Excel, to lepiej przestań Niestety to się nie uda.
Do ewidencji elektronicznej musisz wykorzystać program komputerowy, a sam Excel nie jest uznawany za program komputerowy. Potwierdzaliśmy to kilkukrotnie na infolinii krajowej informacji skarbowej.
Dokumentację musisz prowadzić zgodnie z pisemną instrukcją obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia tej dokumentacji i w taki sposób, aby:
- umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów;
- zapewniała ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą;
- umożliwiała dokonywanie korekty danych, identyfikację osoby dokonującej tej korekty oraz daty jej dokonania;
- umożliwiała wygenerowanie i wydruk, w porządku chronologicznym:
– wpisów do dokumentacji,
– zestawień danych oraz podsumowań,
– raportów z dokumentacji. - uniemożliwiała usuwanie wpisów.
Konieczne jest przechowywanie kopii dokumentacji zapisanej na informatycznym nośniku danych, w sposób zapewniający ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą, lub w formie wydruku sporządzonego za okresy jednodniowe.
Elektroniczna ewidencja energii elektrycznej z fotowoltaiki
Jeżeli prowadzisz dziś ewidencję w formie papierowej, albo w formie tabelki w Excelu, warto rozpocząć prace nad wdrożeniem wersji elektronicznej.
Jakkolwiek skomplikowane wydają się dziś założenia do elektronicznej ewidencji – wbrew pozorom wcale nie musi być ona trudna, ani tym bardziej droga.
Znaleźliśmy na rynku kilka rozwiązań. Np. program, którego wdrożenie kosztuje jedyne 8 tys. zł plus miesięcznie około 500 zł. Sam chyba przyznasz, że cena jest dość… zaporowa.
Oczywiście, jeżeli ktoś zajmuje się sprzedażą produktów akcyzowych pewnie warto zainwestować w dobry program, który znacząco ułatwi pracę i uczyni zadość wymogom nakładanym przez nasze prawo.
Jednak być może w Twoim przypadku, tak jak w przypadku wielu małych i średnich firm – taki wydatek jest nie do udźwignięcia. Dodatkowo – jest zupełnie zbędny biorąc pod uwagę fakt, że do uzupełnienia będziesz miał co miesiąc tylko kilka danych.
Co zatem powinieneś zrobić, żeby spełnić wymagania Ustawy i przy tym nie ponosić dużych kosztów?
Możesz skorzystać z naszego rozwiązania – prostego programu do elektronicznej ewidencji energii elektrycznej.
Aplikację udostępniamy na stronie https://ewidencjaenergii.pl/ Aby ją sprawdzić, wystarczy, że klikniesz w poniższy link:
Aplikacja do ewidencji energii elektrycznej z fotowoltaiki
Tak wygląda aplikacja: